Modern Banyo Fikirleri

Modern Banyo Fikirleri

   Bugünkü yazımızda evimizin belki de en önemli yeri olan banyo tasarımlarından bahsedeceğiz. Elbette beğeni konusu tamamen kişisel zevk ve tercihlerimize göre değişir. Ama genel kanı ve son yıllarda oldukça tercih edilen modellerin nasıl olması konusunda var olan kanıyı ve fikirlerimizi sizlerle paylaşalım. 

   Sadelik, modern banyo tasarımı için en önemli kuraldır. Dolayısıyla ilk yapmanız gereken banyonuzdaki fazlalıklardan kurtularak banyonuzu düzenli tutmak olmalıdır. Kişisel bakım ürünleri, banyo ve tuvalet malzemeleri gibi gerekli eşyaları banyo dışarısında veya modern banyo dolapları içerisinde saklayabilirsiniz. Gereksiz aksesuarlar kullanmaktan kaçınarak, rahatlamak için olabildiğince temiz ve ferah bir alan yaratmaya odaklanın. Kısacası minimalist olun. Modern banyo modelleri genellikle köşeli ve geometrik detaylara sahiptir. Modern banyo dolapları ve vitrifiye elemanlarında eğrisel formlar yerine köşeli hatlar tercih edilir. Aynı şekilde, kullanılan seramik ve fayanslar da dikdörtgen veya kare şeklindedir. Ayrıca oran çok önemlidir, kullanılan eşyaların banyonun şekli ve büyüklüğü ile orantılı olması gerekir. Modern banyo tasarımları ve dekorasyonu yapılırken, genellikle ahşap ve taş gibi doğal malzemeler tercih edilir. Modern banyo modelleri arasında en sık görülen malzemeler; mermer, taş ve kaliteli ahşap kaplamalardır. Örneğin, tik ağacı gibi koyu renkli bir ahşap, modern ve lüks bir görünüm için ideal bir tercihtir. Veya bütçenize göre, seramik yerine cilalı doğal taştan yapılmış bir lavabo ve küvet ile kaliteli bir banyo tasarımı yapabilirsiniz.

   Ayrıca modern banyo malzemeleri genellikle boyanmadan, en doğal haliyle kullanılmaktadır. Modern banyo dekorasyonu yaparken, renk konusunda aşırıya kaçmadan olabildiğince nötr renkler kullanmalısınız. Beyaz, siyah, gri ve toprak tonları modern banyo modelleri içerisinde en çok tercih edilen renklerdir. Ortama renk katmak için ahşap ve taş gibi doğal malzemeler kullanabilirsiniz. Ayrıca bir iki tane yeşil bitki eklemek de banyonuza renk katmak için ideal bir yöntemdir. Modern banyo tasarımı için tezgah üstü, tezgah altı veya ayaklı lavabo gibi alternatifler kullanılabilir. Önemli olan lavabonun şekli ve malzemesidir. Modern lavabo modelleri, temiz geometrik hatlara sahiptir. Seramik yerine doğal taş veya ahşap bir lavabo tercih ederek banyonuzda şık ve kaliteli bir görünüm yaratabilirsiniz.

   Modern banyo tasarımlarında kullanılan havlu askıları, genellikle görünmez ve minimaldir. Malzeme olarak ise ahşap veya krom bir askı tercih edebilirsiniz. Modern banyo dekorasyonu yaparken kullanılan aksesuarlar; mevcut seramik, fayans ve dolapların malzeme ve renkleri ile maksimumda uyumlu olmalıdır. Örneğin, ahşap veya taş banyo aksesuarları ile banyonuzun modern stilini tamamlayabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bazı modern banyo aksesuarları şunlardır;

  1. Geometrik şekilli çerçevesiz veya düz çerçeveli bir banyo aynası,
  2. Küçük beyaz saksılar içerisinde yeşillikler,
  3. Modern duvar aksesuarları,
  4. Beton, ahşap veya taş banyo aksesuarları,
  5. Renkli havlular yerine beyaz ve gri banyo havluları.

Bugünkü yazımızı size ilham verebilecek evinize küçük dokunuşlarla renk katabileceğiniz fikirlere ayırdık. Yine ev, inşaat ve mimari hakkında fikirlerimizi paylaştığımız yazılarımızla karşınızda olacağız. Görüşmek dileğimizle.