LOBİ TASARIMI

LOBİ TASARIMI

Lobi kökeni  Fransızca’ dan gelen mimarlık terimidir. Mekanlara girildiği ilk anda Lobi tasarımı kişiler üzerinde mekan ile ilgili ilk izlenimi oluşturur. Ayrıca, ortamdan ayrılmadan önce görülen son yerin burası olması dolayısıyla da, mekanlar hakkında kişiler üzerinde olumlu etkiler bırakmak için Lobi tasarımına önem verilmelidir.

Bu alanların boyanması aşamasında kişiler üzerinde olumlu etkiler bırakacak renkleri kullanmakta tasarımın unutulmaz parçasından olmalıdır.

Doğru aydınlatma ile mekanlara farklı ve daha etkili anlamlar yüklemek mümkündür, bu sebeple Lobilerin aydınlatma sistemleri de kişiler üzerinde iyi izlenimler bırakacak şekilde dekore edilmelidir. Tavanın merkezinde yer alan büyük bir avize ve etrafına yerleştirilmiş hafif aydınlatmaların oluşturduğu bir sistem ya da dekor aplikler, masa lambaları, mumlar ve lambaderlerden oluşan zemin aydınlatma sistemleri gibi farklı stil ve işlevlere sahip öğeler kullanılabilir. Burada önemli olan Lobinin ilgili bölgelerinde doğru aydınlatma sistemlerini kullanmaktır.